Miercuri a avut loc, la Judecătoria Slatina, primul termen al procesului în care Eduard Fierăscu este judecat pentru faptul că în ziua votului pentru primul tur al prezidenţialelor (anulat între timp) i-a bătut pe directorul SJP Olt şi pe un poliţist aflat în timpul liber.
Aflat în arest la domiciliu, Firăscu a transmis în instanţă că acceptă să meargă pe procedura simplificată prevăzută în Codul Penal, ceea ce înseamnă că a recunoscut toate faptele de care este acuzat. Principalul efect al procedurii simplificate este că bătăuşul îşi va primi mai repede sentinţa. Următorul termen al procesului este în data de 9 aprilie 2024.
Reamintim că Fierăscu i-a lovit cu bestialitate pe Sabin Bratu, directorul SJP Olt, şi pe un poliţist de frontieră aflat în timpul liber, care a intervenit şi a devenit şi el victimă după ce a încercat să aplaneze conflictul.
Incidentul s-a petrecut pe 24 noiembrie, în ziua votului pentru primul tur al prezidenţialelor, chiar în apropierea Colegiului „Ion Minulescu” din Slatina.
Reprezentanţii PSD au acuzat că agresorul este membru al aşa-zisului „Clan al Sportivilor” şi apropiat de primarul Mario de Mezzo. În urma incidentului, reprezentanţii PSD Slatina au transmis un comunicat de presă prin care condamnă violența și cere încetarea acestei practici, subliniind că astfel de comportamente nu au loc într-un oraș precum Slatina. Aceştia l-au acuzat pe primar de asocierea cu un clan interlop.
- A încercat să fugă din ţară
Pentru prima dată, bătăuşul a fost reţinut în luna decembrie şi adus în arestul IPJ Olt. El era dat în urmărire şi a fost capturat în trafic, în judeţul Teleorman. Potrivit unor surse, acesta a fugit de la domiciliu și a fost căutat de poliție, fiind prins ulterior într-o localitate de frontieră, exact în perioada anunțării eliminării controlului la graniță, existând suspiciuni că ar fi încercat să fugă din țară, având antecedente similare.