CSM Slatina a pierdut la limită meciul din deplasare cu Metalul Buzău

După un parcurs extraordinar, în care a înregistrat trei victorii şi două egaluri, CSM Slatina a suferit, pe „sinteticul” celor de la Metalul Buzău, primul rezultat negativ în etapa a VI-a a Ligii a II-a. Divizionara secundă slătineană a pierdut la limită, scor 1-0, meciul din deplasare cu Metalul Buzău, în urma unui gol încasat după o lovitură de la colţul terenului, în minutul 75.

CSM Slatina înregistrează, în deplasarea de la Metalul Buzău, primul rezultat negativ după o serie de trei victorii şi două egaluri. Revenit pe teren, după accidentarea din meciul cu Câmpulung Muscel, căpitanul slătinenilor, dar şi golgheterul echipei şi al campionatului, Cătălin Doman, a acuzat din nou probleme medicale, fiind înlocuit încă din prima repriză cu Năstăsie, care a ratat câteva oportunităţi de a marca, printre care un şut de la 16 metri, scos de sub transversală (min.55).

De asemenea, Traşcu a avut o reluare bună cu capul, din apropiere, însă portarul gazdelor a avut un reflex salvator. Şi Robert Riza a trecut pe lângă gol, însă execuţia sa, din poziţie ideală, a fost complet ratată.

O minge respinsă în corner, în minutul 75, de către Mitran, avea să aducă golul gazdelor. Adrian Moldovan este scăpat din marcaj şi reia cu capul din şase metri, dintre Silvian Matei şi Traşcu (min.75)

Oprescu: „O partidă nereuşită, dar cred că un rezultat de egalitate era mai echitabil”

Antrenorul echipei CSM Slatina, Daniel Oprescu, s-a arătat nemulţumit de joc, precizând că partida a fost una nereuşită, însă chiar şi aşa, un egal ar fi fost rezultatul corect.

„Nu a fost o partidă tocmai reuşită, dar cred că un rezultat de egalitate era mai echitabil. Am avut ocaziile mai clare, însă un moment de neatenţie ne-a costat. Nu ne-am adaptat nici la condiţiile de teren, jucătorii cu experienţă, pe Doman l-am pierdut destul de repede, iar ceilalţi nu au avut evoluţii aşteptate. În concluzie, o partidă nereuşită. Nu aveam voie să pierdem acest joc, însă nici noi n-am avut o evoluţie bună”, a declarat antrenorul echipei CSM Slatina, Daniel Oprescu, după jocul care a pus capăt seriei rezultatelor pozitive.

Runda viitoare, CSM Slatina întâlneşte pe teren propriu CSM Resiţa, într-o partidă programată luni, 23 septembrie, de la ora 16.00, pe Stadionul „1 Mai”.