CSM Slatina, remiză cu FC Argeş după un penalty ratat. Oprescu: „Păcat că nu am reuşit să fructificăm ocaziile avute”

CSM Slatina a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul cu FC Argeş, disputat pe teren propriu, după un joc cu ocazii, dar şi un penalty ratat de Năstăsie în minutul 45+2. Oaspeţii au avut şi ei o bară, însă Slatina, după aspectul jocului, dar mai ales a ocaziilor create, merita mai mult din acest duel. Absenţa căpitanului Cătălin Doman, golgheterul Slatinei, dar şi al campionatului, cu şase goluri marcate, s-a simţit, însă divizionara secundă pregătită de Daniel Oprescu rămâne pe locul II în clasament şi este neînvinsă în primele cinci etape scurse din acest sezon.

CSM Slatina şi FC Argeş au încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat pe Stadionul „1 Mai”, din cadrul etapei a V-a.

Slătinenii au avut din nou ocazii clare de a marca, prima repriză fiind una foarte bună, cu şanse mari de a intra, şi în acest meci, în avantaj la vestiare. După un penalty neacordat în minutul 28, o intrare imprudentă a lui Doukoure asupra lui Golofca, în urma unei acţiuni ofensive, Constantin Radu a obţinut lovitură de la 11 metri, fiind faultat de portarul Denis Oncescu, după o fază frumoasă de atac a echipei pregătite de Daniel Oprescu (min.45+2). Din păcate, Năstăsie a trimis în bara din dreapta, ratând şansa deschiderii scorului.

Şi în actul secund, slătinenii au fost periculosi prin contraatacuri rapide în urma unor recuperări în jumătatea adversă, însă fără să izbutească golul. FC Argeş a avut o bară transversală, în prima repriză, iar pe final de joc, un şut pe lângă poartă, din afara careului.

Oprescu: „Am pierdut două puncte, fără discuţie”

Cu un penalty ratat şi câteva ocazii importante de a înscrie, CSM Slatina nu se putea mulţumi cu punctul obţinut.

Am pierdut două puncte, fără discuţie. Pe lângă penalty-ul ratat, am practicat un joc destul de bun. Adversarii au folosit multe mingi lungi, ne aşteptam, ne-am pregătit de joi, după meciul de Cupă, pentru acest joc al lor, anticipam, pentru că şi-au dat seama şi adversarii că noi suntem o echipă care facem presing, recuperăm multe mingi în jumătatea adversă şi atunci au vrut să evite situaţiile acestea.

Păcat că nu am reuşit să fructificăm situaţiile avute, pentru că am avut câteva situaţii bune, adversarii nu au avut decât bara din prima repriză şi ocazia acea apărută pe final de joc, în urma unei greşeli ale noastre.

Dacă în etapele antrerioare, FC Argeş, chiar dacă a pierdut, a avut foarte multe ocazii, astăzi nu şi-a creat ocazii, tocmai pentru că echipa noastră a a făcut un joc bun, atât defensiv cât şi ofensiv.

Eu o tot spun, când nu reuşeşti să câştigi, e important să nu pierzi. Păcat, pentru că dacă reuşeam să câştigăm treceam pe primul loc, cel puţin până la meciul celor de la Csikszereda”, a declarat antrenorul echipei CSM Slatina, Daniel Oprescu.

Lipsa căpitanului Cătălin Doman, golgheter al echipei şi al campionatului, cu şase goluri marcate, a cântărit în acest joc. De altfel, tehnicianul Daniel Oprescu a admis că prezenţa decarului pe teren ar fi putut schimba soarta partidei. Doman va reveni odată cu reluarea meciurilor, Liga a II-a fiind întreruptă pentru acţiunile echieplor naţionale, acolo unde Slatina dă doi jucători. Este vorba despre fundaşul central Mario Bărăitaru, convocat la naţionala Under 19, şi portarul Paul Toroc, care va juca pentru România U20.

Nu este bine-venită pauza pentru noi. Atunci când eşti în formă şi ai rezultate, e bine să menţii acest lucru. E bine-venită pentru cei care au lucruri de pus la punct. Dar, dacă ne gândim la situaţia lui Doman, el ar fi revenit oricum etapa următoare, aşa că nu ne ajută nici din acest punct de vedere pauza. Dacă-l aveam pe Doman, astăzi, cred că câştigam”, a precizat Oprescu.

Legat de penalty-ul ratat, Oprescu s-a arătat supărat pe faptul că s-au pierdut două puncte. Tehnicianul Slatinei a precizat că se întâmplă şi astfel de momente în fotbal şi a apreciat efortul depus de jucătorii săi, care în aproximativ o săptămână au jucat trei partide, cu meciul din Cupă, pierdut la penalty-uri.

Sunt puţin supărat pe Năstăsie, dar se întâmplă la fotbal. Năstăsie a făcut un joc bun, per total, asta în condiţiile în care la meciul de Cupă, la mijlocul săptămânii, Năstăsie a jucat 120 de minute şi a alergat 13,5 kilometri. Să ştiţi că noi am avut de gestionat şi din acest punct de vedere situaţia. Ştiu, lumea nu înţelege, ştiu că există supărare că am fost eliminaţi din Cupa României, cu toţii ne-am fi dorit să ne calificăm mai departe, dar sunt şi alte aspecte despre care nu vreau să vorbesc. A trebuit să gestionăm şi anumite aspecte legate de refacerea băieţilor, pentru că unii au jucat mai mult, Matei, Golofca, alţii mai puţin, Mitran şi Constantin Radu, dar totuşi au jucat, şi s-a resimţit o oarecare oboseala. Nu mai vorbesc de Năstăsie care a jucat 120 de minute şi alergat 13 km, Golofca a alergat 8-9 kilometri, Matei tot la fel în meciul de miercuri, lucru care nu are cum să nu-şi pună amprenta în privinţa prospeţimii în jocul de astăzi”, a mai spus Daniel Oprescu.

După acest meci, CSM Slatina rămâne pe locul II în clasamentul Ligii a II-a, cu 11 puncte acumulate, fiind neînvinsă, în timp ce FCArgeş coboară pe locul 16, cu 5 puncte adunate din 15 puse în joc.

Dică: „Este un rezultat echitabil, Slatina este o echipă bună, închegată”

Antrenorul piteştenilor, Nicolae Dică, se aştepta la un meci dificil cu CSM Slatina, şi a admis că echipa sa trebuie să se mulţumească cu punctul obţinut la finalul partdei de pe Stadionul „1 Mai”.

„Un joc în care, în prima repriză nu a fost prea bine, am intrat foarte rău în joc, ştiam că cei de la Slatina sunt o echipă care joacă foarte agresiv, care începe foarte bine jocul, am făcut un amical cu ei, înaintea începerii campionatului, am păţit acelaşi lucru. I-am avertizat, dar din păcate nu am intrat bine în meci în prima repriză. În a doua, în schimb, am început mai bine, ne-am creat ocazii de a marca, am dominat, ei ne-au pus probleme pe câteva contraatacuri, ştiam că asta vor face, din păcate n-am reuşit să câştigăm. Eu zic că rezultatul este echitabil, Slatina este o echipă bună, închegată, cu jucători care joacă de mult timp împreună, iar mai ales acasă sunt o echipă foarte bună.

Nu sunt mulţumit de acest început de campionat, vreau mai multă personalitate de la jucători, mai mult curaj, pentru că am jucători cu experienţă la Liga I şi aş vrea să se vadă asta în meciuri. De asta i-am adus. Vreau să vedem personalitate, curaj, să aibă plăcerea de a juca fotbal.

Am spus-o, este un rezultat echitabil, nu meritam să câştigăm. Slatina a avut penalty ratat, am avut şi noi o bară, au avut şi ei ocazii pe contre, a doua repriză am avut şi noi, dar din păcate nu reuşim să marcăm”, a declarat Nicolae Dică, antrenorul echipei Campionii FC Argeş.

Suporterii prezenţi în număr mare pe stadion la meciul cu FC Argeş au avut parte şi de o surpriză din partea organizatorilor. 11 mingi cu autograful fotbaliştilor slătineni au fost aruncate în tribună înaintea începerii partidei.