CSM Slatina, victorie la scor în deplasarea de la Dumbrăviţa

CSM Slatina devine specialistă în victorii obţinute la scor. După 4-0, pe teren propriu cu CSM Resiţa, gruparea pregătită de Daniel Oprescu s-a impus cu 4-2 în meciul din deplasare cu CSC Dumbrăviţa. Kayondo a fost cel care a deschis drumul către o altă victorie clară, „vârful” slătinenilor reuşind să-şi treacă în cont „dubla”. Celelalte două goluri au fost marcate de Traşcu şi Ţîră.

CSM Slatina s-a impus cu 4-2 în meciul susţinut în deplasare cu CSC Dumbrăviţa, înregistrând astfel a doua victorie consecutivă, care o menţine pe primele locuri în clasamentul Ligii a II-a.

Divizionara secundă slătineană conducea cu 3-0 în minutul 82, prin golurile marcate de Kayondo, care a înscris, în minutele 50 şi 67, fiind de altfel şi jucătorul decisv, şi Andrei Traşcu, care a punctat pe tabelă în minutul 69. Deşi, părea un meci tranşat, Slatina având 3-0 pe tabelă în minutul 80, emoţiile nu au lipsit.

Slătinenii au încasat două goluri în doar două minute, iar lucrurile s-ar fi putut complica. Nou-intratul Cătălin Ţîră a înscris, în schimb, în prelungirile jocului, pentru 4-2, şi a adus astfel liniştea.

Antrenorul grupării slătinene, Daniel Oprescu, le-a reproşat elevilor săi faptul că s-au relaxat după 3-0, dar mai ales jucătorilor nou-intraţi, cele două goluri primite în minutele 82 şi 84 fiind încasate imediat după tripla schimbare.

La 3-0 ne-am relaxat şi s-a văzut ce s-a întâmplat. Le-am spus, după meci, că dacă vrem să ne comportăm ca o echipă puternică, să nu se mai întâmple astfel de situaţii.

Sunt supărat pe modul în care au intrat pe teren jucătorii nou introduşi. Păcat că până la 3-0, nu le-am dat nicio şansă adversarilor, dar vechea meteahnă, relaxarea.

Da, sunt bucuros că am marcat din nou multe goluri, dar amărăciunea mea este că am primit extrem de uşor cele două goluri, şi sper să nu se mai întâmple. Mă bucur că Ţîră a intrat bine în meci şi a marcat pentru 4-2”, a precizat  antrenorul grupării slătinene, Daniel Oprescu.

CSM Slatina traversează o perioadă foarte bună, reuşind să înscrie în ultimele două meciuri nu mai puţin de 8 goluri, în condiţiile în care golgheterul echipei Cătălin Doman a lipsit de pe teren. Decarul Slatinei va reveni cel mai probabil la meciul cu Steaua Bucureşti, programat  pe 5 octombrie, pe Stadionul „1 Mai”.

Doman, din punct de vedere medical, este recuperat. Dar, am vrut să nu riscăm, mai ales că el nu s-a antrenat cu echipa săptămâna trecută. Am considerat că nu are rost să facă deplasarea, să riscăm”, a precizat Oprescu, despre situaţia căpitanului Cătălin Doman.

CSM Slatina: P Toroc – I Mitran, Bărăitaru, Gherghe, C Toma (cpt.) Trașcu, Sil. Matei, Golofca (min. 80 Dragu), Mihaiu (min Dav. Savu 89), C-tin. Radu (min. 80 Riza) – Kayondo (min. 80 Ţîră).