CSM Slatina, victorie obţinută în ultimele cinci minute pe terenul celor de la CSM Iaşi

CSM Slatina sparge gheaţa şi obţine, în etapa a VII-a, prima victorie din actualul sezon al Ligii Florilor. Handbalistele pregătite de Attila Horvath au câştigat cu 29-24 derby-ul suferinţei cu CSM Iaşi, susţinut în deplasare. Victoria a fost obţinută greu, diferenţa fiind făcută pe final de joc, când în ultimele cinci minute CSM Slatina a reuşit să se desprindă.

CSM Slatina obţine prima victorie de la promovarea în Liga Naţională, în etapa a VII-a, în meciul din deplasare cu CSM Iaşi. Slătinencele s-au impus cu 29-24, succesul fiind obţinut în ultimele cinci minute, după ce în minutul 55 tabela consemna egalitate, scor 23-23.

Cea mai bună marcatoare pentru CSM Slatina a fost Done Gul Bozdogan cu 10 goluri marcate, urmată de Sanja Premovic care a punctat de şapte ori. CSM Slatina a beneficiat şi de 6 aruncări de la 7 metri, toate fiind fructificate.

Cu această victorie, CSM Slatina o egalează la puncte pe HC Zalău, care de asemenea a învins-o etapa trecută pe CSM Iaşi, care rămâne singura formaţie fără puncte adunate în Liga Florilor. Tot trei puncte mai au şi Gloria Buzău şi CSM Târgu Jiu.

Runda viitoare, CSM Slatina va întâlni, în deplasare, pe 3 noiembrie, HC Zalău, într-o partidă extrem de importantă în lupta pentru evitarea locurilor retrogradabile.