Andrei Bîră, protagonistul meciului cu U Craiova 1948

Atacantul grupării CSM Slatina, Andrei Bîră, a fost jucătorul care a contribuit decisiv în obținerea victoriei cu U Craiova 1948, care a adus calificarea în turul III al Cupei României. Fotbalistul grupării slătinene a marcat ambele goluri, formația din Liga a III-a, finanțată de Adrian Mititelu fiind astfel eliminată, scor 2-0, deși era considerată de departe favorită.

Atacantul echipei CSM Slatina, Andrei Bîră, a deschis scorul în minutul 30, înscriind cu o lovitură de cap din 6 metri, în urma unui corner de pe flancul stâng. Acesta a mai avut o ocazie mare, în actul secund, de a pune capăt meciului, însă a ratat incredibil singur cu portarul, luându-l la țintă pe Sorin Mogoșanu. În prelungirile jocului, când toată lumea astepta fluierul de final, Bîră a punctat pentru 2-0, după un contraatac, aducând astfel victoria pe deplin meritată.

"Am pregătit foarte bine meciul, dar cred că dăruirea a contat cel mai mult. Toată echipa a avut un aport important asupra victoriei, mă bucur că am reușit să marchez, să-mi ajut echipa să câștige. Fotbalul se joacă pe goluri, chiar dacă plecăm cu șansa a doua, calculele pot fi răsturnate", a declarat Andrei Bîră, după victoria din Cupa României.

CSM Slatina ar putea întâlni, în turul al treilea al Cupei României, echipa din Liga a III-a Sporting Roșiori, care a trecut de Unirea Bascov cu 2-1. Din turul al IV-lea vor intra în competiție echipele din Liga a II-a.