Bora: „Jocul s-a pierdut la arbitri. Este al doilea joc pe care-l pierd acasă, cu acest cuplu de arbitri”

CSM Slatina a pierdut inexplicabil jocul cu HC Zalău, scor 24-25, deşi în ultimele minute conducea pe tabelă cu două goluri avans. Victorina Bora a acuzat vehement maniera de arbitraj, precizând că jocul a fost pierdut din cauza arbitrajului potrivnic.

Antrenorul grupării CSM Slatina, Victorina Bora, s-a arătat total nemulţumită de arbitraj în jocul cu HC Zalău, pierdut la limită, scor 24-25. Antrenoarea grupării slătinene a acuzat maniera de arbitraj, precizând că cei doi cavaleri ai fluierului sunt principalii vinovaţi pentru eşecul înregistrat.

„La cei doi arbitri s-a pierdut jocul. Am întâlnit o echipă foarte bună, le felicit pe fete pentru modul în care s-au bătut şi au crezut în şansa lor. Nu cred că astăzi ne-am predat uşor, cred că am făcut un joc bun, cu puţină atenţie pe final, puteam să avem în momentul acesta cele trei puncte, pe care ni le-am dorit foarte mult. Este al doilea joc pe care îl pierd acasă, cu aceeaşi doi arbitri. N-am spus niciodată nimic, însă deja este mult prea mult. Este al doilea joc pe care îl pierd la un gol, cu acest cuplu de arbitri. Altceva n-am ce să spun. Este dureros, ne doream foarte mult să ne câştigăm punctele puse în joc. Sper să avem puterea să depăşim acest moment, să reuşim să ne îndeplinim obiectivul”, a declarat, extrem de supărată, Victorina Bora.

Meciul CSM Slatina-HC Zalău a adus câte şapte eliminări de două minute pentru fiecare echipă, în tabăra adversă o jucătoare fiind sancţionată cu cartonaş roşu, pentru trei eliminări. Gruparea slătineană a fost nevoită să evolueze, la un moment dat, fără trei jucătoare pe teren, din cauza sancţiunilor dictate de arbitri, între minutele 48-50, însă în ciuda acestui lucru au reuşit să se menţină la conducere pe tabela de marcaj.

În ceea ce priveşte loviturile de la şapte metri, CSM Slatina a beneficiat de opt astfel de aruncări, în timp ce HC Zalău de patru.