Bora: „Nu meritam să pierdem, dar acesta este handbalul”

CSM Slatina a pierdut meciul cu Măgura Cisnădie în ultimele zece minute, în condiţiile în care s-a bucurat de un avans pe tabelă de patru goluri. Handbalistele aflate sub comanda Victorinei Bora n-au mai reuşit să înscrie după ce s-au văzut egalate, pierzând la două goluri, scor 21-23, un meci pe care l-au controlat în mare. Victorina Bora şi-a acuzat din nou jucătoarele, deşi mare parte din vină îi aparţine, la ultimul time-out, la scorul de 21-21, aceasta a avut o ieşire necontrolată. În loc să-şi încurajeze jucătoarele, pentru că mai erau de jucat aproape zece minute, aceasta a aruncat cu foile cu schemele tactice, certându-le aprig.

CSM Slatina a dat o replică bună echipei Măgura Cisnădie, conducând aproape tot jocul pe tabela de marcaj. Lipsa de lucididate în ofensivă a făcut ca echipa oaspete să egaleze, în minutul 52, scor 21-21, deşi slătinencele aveau la un moment dat un avans de patru goluri. Time-out-ul Victorinei Bora nu a avut niciun efect, mai ales că aceasta a cedat nervos, aruncând chiar foile cu schemele tactice. Indicaţiile antrenoarei ar fi trebui să aducă revenirea în joc a slătinencelor însă, dimpotrivă, acestea n-au mai marcat niciun gol după time-outul tensionat.

După meci, Victorina Bora a reproşat ineficienţa interului Alexandra Gogriţă, precizând totodată că Slatina nu are jucătoare de valoare cum are Cisnădie, dar cu toate astea mare parte din joc s-au ridicat la nivelul lor.

„Am jucat, din nou, fără interi. O echipă foarte bună Cisnădie, corect, trei campioane mondiale, însă am fost acolo. Să pierzi meciul în cinci minute este dureros. Sunt foarte supărată pe Alexandra Gogoriţă, din păcate. Este un inter de care eu am mare nevoie, de asta am adus-o aici. Când nu ai interi, nu ai nici extreme, nu ai nici pivot, nu ai nimic. S-au bătut în apărare, au depus efort, însă inutil, din păcate. Nu ne-a bătut Cisnădie, am pierdut singure meciul. Respect jucătoarele din Cisnădie, eu nu am niciuna de valoarea lor, dar până în minutul 55 au fost sub noi sau la nivelul nostru. Nu meritam să pierdem, dar acesta este handbalul, lipsa de experienţă s-a văzut”, a declarat Victorina Bora, după meciul pierdut cu Măgura Cisnădie, scor 21-23.

Cu o victorie, două egaluri şi zece înfrângeri, CSM Slatina este ultima clasată în Liga Naţională, iar şansele de salvare de la retrogradare scad simţitor.