CSM Slatina a pierdut la limită, scor 0-1, amicalul cu divizionara secundă FC Argeș. Diferența a fost făcută de o execuție a lui Vasile Gheorghe

CSM Slatina a pierdut la limită, scor 0-1(0-0), amicalul disputat în compania echipei din Liga a II-a, FC Argeș, pregătită de Emil Săndoi. Unicul gol al partidei a fost marcat de Vasile Gheorghe, fostul mijlocaș al divizionarei secunde FC Olt. Acesta l-a învins pe goalkeeperul Sorin Gavriș cu o execuție frumoasă de la 20 de metri.
CSM Slatina a reușit, mare parte din joc, să țină ritmul cu FC Argeș, formație care a încheiat, la Slatina, seria meciurilor de verificare, urmând ca săptămâna viitoare să ia startul returului Ligii  a II-a. Prin urmare, Emil Săndoi a aliniat echipa standard, pe teren regăsindu-se, aproape tot meciul, jucători cu mare experiență precum Vasile Gheorghe, Buhăescu sau Buleică.

CSM Slatina a fost echipa aflată la un pas de deschiderea scorului, însă atacantul Cosmin Căpățână, scăpat singur cu goalkeeperul  echipei argeșene, a șutat din 10 metri direct pe portar. Replica oaspeților a venit la scurt timp, prin Buhescu, însă Gavriș a scos de sub bară.

Slătinenii au mai trecut pe lângă gol, la o acțiune prelungită de atac, la jumătatea primei reprize, însă reluarea lui David Oprescu, din mijlocul careului,  a fost deviată, in extremis, în corner.

După primele 45 de minte de joc, cele două formații au intrat la cabine, la egalitate, scor 0-0.

Debutul actului secund a adus golul celor de la FC Argeș. Vasile Gheorghe, pe care iubitorii fotbalului slătinean îl cunosc din perioada când evolua în Liga a II-a pentru FC Olt Slatina, într-o echipă ce îl avea în componență și pe Bobi Verdeș, a făcut diferența. Acesta a marcat cu o execuție la vinclu, de la 20 de metri, în minutul 50.

Slătinenii au presat în ultimul sfert de oră, în speranța egalarii, cea mai importantă acțiune fiind o lovitură liberă de la 20 de metri, executată de Daniel Turlea, puțin pe lângă bară, minutul 90.

Amicalul cu FC Argeș a fost un test extrem de util pentru gruparea slătineană, al cărei obiectiv este promovarea în Liga a III-a.

CSM Slatina: Gavriș, Militaru, Bărbuți, Panait, Stancu, Precup, Ovidiu Popescu, Ceapă, Constantin Radu, David Oprescu, Căpățână. Au mai evoluat Andrei Bîră, Scheau, Tudor, Manea, Stănică, Valeriu Preda, Cristian Preda.