CSM Slatina-CS Universitatea Craiova II, scor 3-1, într-un nou amical cu echipe din Liga a III-a

După amicalul disputat miercuri cu Unirea Bascov, în care au evoluat doar jucătorii de 17-18 ani, CSM Slatina a susținut un nou test in compania unei formații de Liga a III-a. Satelitul echipei din Liga I, CSU Craiova, a fost adversara grupării pregătite de Bobi Verdeș. Slătinenii s-au impus cu 3-1 prin golurile marcate de Precup, Constantin Radu și Grigore Ceapă.

CSM Slatina a învins echipa din Liga a III-a CSU Craiova, scor 3-1, într-un meci de pregătire disputat pe teren propriu.

Antrenorul grupării slătinene, Bobi Verdeș, a început jocul cu echipa standard. Căpitanul de echipă Gabriel Precup a deschis scorul în minutul 18. Ceapă a inițiat o acțiune ofensivă pe contraatac, lansându-l astfel pe Precup, care rămas singur cu portarul a înscris cu un șut plasat din interiorul careului. Replica echipei din Bănie a venit la scurt timp, Dinu reușind egalarea cu un șut din marginea carelui, scor 1-1, minutul 20.

În actul secund, slătinenii s-au desprins, la capătul unui joc destul de bun. Grigore Ceapă a fost cel care a pasat din nou decisiv pentru 2-1. Acesta a inițiat o acțiune pe partea stângă, a centrat la colțul lung, de unde Constantin Radu a trimis în poartă din câțiva metri, minutul 60.

Atacantul grupării slătinene, Grigore Ceapă, a punctat și el pe tabelă în minutul 63, transformând o lovitură de la unsprezece metri după un henț în tabăra adversarilor.

Antrenorul grupării slătinene a efectuat, din minutul 70, mai multe schimbări, pe teren fiind trimiși mulți dintre jucătorii tineri.

Pentru CSM Slatina a fost ultimul test înaintea meciului din Cupa României cu U Craiova 1948, unul util având în vedere ca satelitul celor de la CSU Craiova este o echipă ambițioasă, cu jucători tineri, cu reale calități.

CSM Slatina: Priseceanu, Valeriu Preda, Scheau, Bărbuți, Mateiași, Ovidiu Popescu, Precup, Tudor, Stănică, Constantin Radu, Ceapă. Au mai jucat: Bîră, Belu, Militaru, Paraschiva.