CSM Slatina, încă un pas spre Liga Naţională

Echipa de handbal CSM Slatina a mai făcut un pas în drumul către Liga Naţională. Handbalistele aflate sub comanda Victorinei Bora au obţinut o victorie previzibilă în compania lanternei seriei, ACS Chişineu-Criş. Slătinencele s-au impus la 20 de goluri diferenţă, scor 38-18, la capătul unui joc în care adversarele nu au pus nicio problemă.

CSM Slatina a avut parte de o misiune facilă în runda actuală. Gruparea pregătită de Victorina Bora a învins categoric ultima clasată, ACS Chişineu-Criş, în meciul susţinut duminică, pe teren propriu. Handbalistele slătinene au controlat ostilităţile în teren pe tot parcursul întâlnirii, impunându-se la scor, 38-18. În urma succesului înregsitrat, CSM Slatina şi-a consolidat statutul de lider, fiind la un pas de Liga Naţională.

Bora: „A fost diferenţă mare de valoare”

Banca tehnică a echipei slătinene se aştepta la un meci uşor. În aceste condiţii, Victorina Bora a rulat întreg lotul, acordându-le minute bune în primul rând jucătoarelor care au revenit după accidentările suferite.

„Ştiam că adversarul este modest, a fost o diferenţă mare de valoare. Am urmărit să folosesc toate jucătoarele, să le dau cât mai multe minute celor două care au revenit, Pătuleanu şi Ostase”, a precizat Victorina Bora, antrenor al echipei CSM Slatina.

Cu 42 de puncte acumulate, CSM Slatina şi-a consolidat primul loc, care asigură accederea directă în Liga Naţională.

CSM Slatina: Ramona Dumitrache, Deaconu, Nagy, Florentina Moisin (un gol), Carmen Veşcă, Geanina Drăghici (şase goluri), Diana Constantinescu (trei goluri), Elena Fulgoi (două), Mihaela Popescu (două), Iulia Andrei (trei), Monica Amoagdei (trei), Ştefania Lazăr (opt), Ostase (zece), Pătuleanu.