CSM Slatina încheie cu victorie meciurile de pe teren propriu, din acest an. Victorie preţioasă cu Turris Turnu Măgurele

Echipa de fotbal CSM Slatina a încheiat cu victorie ultimul meci, de pe teren propriu, din acest an. Gruparea slătineană a învins, scor 2-1, Turris Turnu Măgurele, aspirantă la promovarea în Liga I, dar care, în urma rezultatului de pe „1 Mai”, are cu un punct în plus în clasament faţă de echipa slătineană. Jucătorii slătineni, conduşi de pe bancă de Mircea Voicu, au luptat incredibil pentru punctele puse în joc, în condiţiile în care le-a fost anulat şi un gol perfect valabil, marcat în minutul 45. Chiar şi aşa, s-au mobilizat extraordinar, obţinând o victorie extrem de muncită, dar mai ales meritată.

CSM Slatina a învins Turris Turnu Măgurele, scor 2-1, la capătul unei partide pentru care slătinenii au luptat din primul, până la ultimul fluier de final.

Dorin Toma a adus deschiderea scorului, în minutul 41, cu un şut din afara careului, mingea deviată a luat înălţime, iar portarul oaspeţilor fiind lobat. Gruparea slătineană ar fi putut intra la vestiare cu 2-0, însă brigada de arbitri, condusă de Andrei Moroiţă, a luat o decizie incredibilă de a anula un gol perfect valabil, marcat de Ianis Stoica dintr-o lovitură liberă de la 17 metri, în prelungirile primei reprize.

Ianis Stoica a obţinut lovitura, după un fault al lui Gisa, sancţionat cu galben. Tot tânărul atacant a executat pe jos, printre zid, iar portarul nu a reuşit să intervină, scăpând balonul printre mâini. Golul a fost, însă, anulat incredibil. Centralul a arătat ceasul, semn că timpul ar fi expirat, deşi a lăsat executarea loviturii.

S-a intrat cu 1-0 la vestiare, însă, slătinenii au reuşit să puncteze pentru 2-0 în minutul 68. Fundaşul central Marian Manea a reluat în poartă o lovitură de la colţ, bătută la bara a doua, de data aceasta avantajul fiind validat.

Slătinenii au mai avut ocazii mari, pe contraatac, însă şi oaspeţii au fost periculoşi în ultimele minute, când s-au aruncat cu toată echipa în jumătatea adversă. Turris Turnu Măgurele a redus din diferenţă în minutul 93, prin Cristian Puşcas, care a reluat cu capul o centrare în careu. S-a terminat 2-1, victoria fiind extraordinar de muncită, dar mai ales meritată.

Cu acest rezultat, CSM Slatina a urcat pe locul 14 în clasamentul Ligii a II-a, cu 16 puncte acumulate. Mircea Voicu, care asigură interimatul după plecarea lui Mihai Ianovschi, a debutat astfel cu brio, iar după joc a declarat că este meritul jucătorilor, pe care i-a felicitat, iar totodată, a precizat că este munca fostului tehnician.

CSM Slatina va susţine ultimul meci din acest an pe terenul celor de la Concordia Chiajna, contracandidată în lupta pentru evitarea retrogradării.

CSM Slatina: Nicuşor Grecu, Toma Bodri, Marian Manea, Cristi Preda, Constantin Radu, Vasile Gheorghe, Dorin Toma, David Oprescu, Cătălin Doman, Radu Necşulescu, Ianis Stoica. Au mai jucat: Grigore, Rogoveanu şi Deta.