CSM Slatina, înfrângere previzibilă cu CSM București. O jucătoare formată la LPS Slatina, principala marcatoare

CSM Slatina a pierdut previzibil, scor 20-26, meciul de pe teren propriu cu campioana țării, CSM București, la capătul unei confruntări în care Victorina Bora a avut puține soluții din cauza accidentărilor, în timp ce Dragan Djukic a folosit jucătoare din linia a doua. Bianca Bazaliu, jucătoare formată la LPS Slatina, care cel mai probabil se va despărți de formația bucureșteană, a fost principala marcatoare a meciului, cu 9 goluri marcate, în timp ce din tabăra slătineană Stoicănescu, Chitacu și Vădineanu, fiecare cu trei reușite.

Meciul a fost controlat, așa cum era de așteptat, de formația bucureșteană, care chiar dacă nu folosit cele mai bune jucătoare, are un lot valoros, care face diferența. CSM Slatina a încercat pe cât posibil să țină ritmul, iar în minutul 39 s-a apropiat la un gol, 18-19. A urmat mai bine de o jumătate de repriză fără gol marcat, CSM București desprinzându-se astfel pe tabelă, scor final 20-26.

Victorina Bora a încercat pe cât posibil să pregătească meciul din deplasare cu CSM Galați, decisiv în lupta pentru salvarea directă, însă s-a arătat destul de nemulțumită de joc, asta și din cauză că unele jucătoare nu sunt refăcute în totalitate după accidentările suferite.

Interul stânga Bianca Bazaliu, jucătoare formată la LPS Slatina, a fost motorul echipei bucureștene, în timp ce în tabăra slătineană cele mai multe goluri au fost marcate de Stoicănescu, Vădineanu și Chitacu, fiecare cu câte trei reușite.

CSM Slatina va întâlni pe 25 aprilie, în deplasare, CSM Galați, echipă care în proprție de 90% este retrogradată.