CSM Slatina pierde în prelungiri meciul, de pe teren propriu, cu Ripensia Timişoara

Echipa de fotal CSM Slatina a pierdut, scor 0-1, meciul de pe teren propriu cu Ripensia Timişoara, contracandidată în lupta pentru evitarea retrogradării. Golul a fost încasat în minutul 90+3, la ultima acţiune din meci.

Echipa de fotbal CSM Slatina avea mare nevoie de o victorie, în perspectiva intrării cu mai multe puncte în play-out, în meciul de pe teren propriu cu Ripensia Timişoara, contracandidată în lupta pentru menţinere, însă nici măcar un rezultat de galitate, după două remize consecutive, nu a reuşită să obţină.

Slătinenii au încasat gol la ultima acţiune a meciului, pe o lipsă totală de concentrare. Mihai Ene a pătruns nestingherit în careu, la ultima fază a jocului, şi a şutat de la 15 metri, fără ca cineva să iasă să-l blocheze.

Gruparea slătineană a avut câteva ocazii bune de a puncta pe tabelă prin Rogoveanu, care din poziţie ideală a trimis direct pe portar, şi prin Ianis Stoica. Doman a avut şi el o acţiune personală bună, finalizată cu un şut de la distanţă, puţin peste transversală. În debutul actului secund, slătinenii au acuzat un henţ în careu, în urma unui şut din întoarcere al lui Ovidiu Popescu, însă arbitrul a lăsat jocul să continue.

Şi oaspeţii au avut ocazii mari de a înscrie, însă goalkeeper-ul Nicuşor Grecu a avut câteva intervenţii salvatoare. S-a terminat 1-0 pentru Ripensia Timişoara, iar play-outul se anunţă cu adevărat de foc pentru echipa slătineană.

În ultima rundă a sezonului regulat, CSM Slatina va avea parte de o deplasare lungă, la Miercurea Ciuc, acolo unde va întâlni FC Csíkszereda.