CSM Slatina pierde neașteptat jocul cu HC Zalău, scor 24-25, la capătul unei partide ce se îndrepta spre victorie

CSM Slatina a pierdut trei puncte mari în jocul cu HC Zalău, la capatul unei confruntări cu un deznodământ neașteptat. Handbalistele pregătite de Victorina Bora conduceau cu 24-22 în minutul 55, însa au cedat la un gol, 24-25.
După o primă repriză în care HC Zalău a controlat ostilitățile, mai ales că slătinencele au ratat foarte mult, debutul întâlnirii aducând trei lovituri de la șapte metri, ratate consecutiv în tabăra grupării pregătite de Victorina Bora, actul secund a adus o revenire spectaculoasă.

Handbalistele slătinene au recuperat repede diferența de doua goluri pe care HC Zalău o avea la pauză, scor 13-15,iar în minutul 38 conduceau cu 17-15. Jucătoarele pregătite de Victorina Bora au continuat să domine jocul, deși la un moment dat au avut cu trei jucătoare mai puțin pe teren. În ultimele zece minute ale jocului, CSM Slatina avea un avans de trei goluri, scor 23-20, iar jocul părea că se îndreaptă spre o victorie extrem de prețioasă.

Cu un avans de două goluri în minutul 55, scor 24-22, CSM Slatina a pierdut inexplicabil confrunarea ce părea să se îndrepte spre o victorie. Mai mult, în ultimele momente de joc Gheorghe Tadici a oferit șansă câtorva jucătoare tinere, însă slătinencele n-au reușit să mai gasească drumul spre gol, HC Zalău preluând conducerea pe tabelă, scor 24-25, golul victoriei aparținându-i Claudiei Constantinescu, jucătoare formată la CSS Caracal.

Meciul a fost presărat cu multe eliminari, șapte în tabăra slătineană, și tot atâtea la HC Zalău.

Victorina Bora a acuzat maniera de arbitraj, declarând după joc că brigada de arbitri a contribuit decisiv la rezultat. De cealaltă parte, Gheorghe Tadici a admis multele erori de arbitraj, însă le-a catalogat ca fiind de ambele părți.

Cea mai bună marcatoare în tabăra slătineană a fost Alexandra Gogoriță, cu unsprezece goluri marcate.

În urma eșecului suferit, CSM Slatina a coborât un loc în clasament, după ce U. Cluj a câștigat meciul de pe teren propriu cu Dunărea Brăila.