CSM Slatina pierde, pe final, meciul cu CS Mioveni, întins pe parcursul a două zile, din cauza ninsorii căzute sâmbătă

Echipa CSM Slatina a pierdut, scor 0-1, meciul cu CS Mioveni, întrerupt sâmbătă, după 15 minute de joc, din cauza ninsorii. Slătinenii au încasat golul în minutul 82, în urma unei acţiuni prelungite de atac a oaspeţilor, finalizată cu un şut pe jos, de la aproximativ 20 de metri, a lui Ionuţ Rădescu. Slătinenii ar fi putut egala, în minutul 90, însă şutul lui Vasile Gheorghe, din 10 metri, a fost respins de portar până la Ianis Stoica, care a reluat în blocajul unui adversar, partida încheindu-se cu victoria la limită a formaţiei argeşene.

Oprit sâmbătă, în minutul 15, la scorul de 0-0, din cauza zăpezii, meciul a fost reluat duminică, de la ora 13.00, din momentul întreruperii. După cele 30 de minute jucate, cele două echipe au intrat tot la egalitate la vestiare, singura ocazie notabilă având-o oaspeţii, prin Adrian Mar, însă goalkeeperul Nicuşor Grecu a avut o intervenţie foarte bună, reuşind să apere şutul din poziţie ideală.

Dacă în prima parte, slătinenii s-au apărat în multe momente cu toată echipa, mizând mai mult pe contraatac, în actul secund au ieşit la joc. Rogoveanu a şutat, în minutul 68, din interiorul careului, peste poartă, pentru ca la două minute mai târziu Ianis Stoica să irosească o lovitură liberă, zonă centrală, de la aproximativ 18 metri. Deşi slătinenii traversau momente bune de joc, un atac prelungit al oaspeţilor, gestionat prost de apărare, care nu a reuşit să îndepărteze pericolul, a adus golul celor de la Mioveni, în minutul 82, prin Rădescu, care a înscris cu un şut pe jos, de la aproximativ 20 de metri.

Slătinenii au avut o ocazie uriaşă de a restabili egalitatea, în minutul 90. Vasile Gheorghe primeşte o minge în careu, pe dreapta, întoarce un adversar şi şutează din zece metri, pe centrul porţii, portarul respinge până la Ianis Stoica, aflat în centrul careului, care şutează în blocajul unui adversar şi mingea se duce peste transversală. S-a terminat 0-1, slătinenii urmând ca vineri să întâlnească, în deplasare, U. Cluj, o altă echipă bună a Ligii a II-a.