CSM Slatina pierde, scor 1-2, meciul din 16-imile de finală ale Cupei României

Echipa de fotbal CSM Slatina părăseşte Cupa României înaintea optimilor de finală, după ce a pierdut, scor 1-2, meciul de pe teren propriu, din 16-imi, disputat în compania formaţiei din Liga a II-a, Dunărea Călăraşi.

CSM Slatina a condus cu 1-0 la pauză, la capătul unei prime reprize care dădea speranţe de accedere în optimi. Jucătorii pregătiţi de Ovidiu Burcă au dominat, au pus presiune pe adversar, au avut ocazii, iar în minutul 44, după o acţiune frumoasă, Alexandru Popovici a adus deschiderea scorului. Doman l-a găsit bine cu o pasă pe culoar pe David Oprescu, care a pătruns în careu şi a scos în stânga, pentru Popovici, care a îndeplinit o formalitate.

Slătinenii ar fi putut duce scorul la 2-0 în minutul 53, însă tânărul atacant, Marius Neicu, a şutat din poziţie ideală, direct în portar.

Oaspeţii, care nu au avut ocazii periculoase, au reuşit să profite oarecum de pasul înapoi al slătinenilor şi să înscrie, pe fondul unor erori în apărare, două goluri, minutele 61 şi 73, cam din aceeaşi poziţie.  Acţiune în stânga, pasă la marginea careului de 6 metri, de unde Stoica şi Nica au reuşit să-l învingă pe portarul slătinean Cătălin Preduţ.

Slătinenii nu au mai avut forţa să egaleze, jocul încheindu-se cu victoria celor de la Dunărea Călăraşi, care merge în optimile de finală.

CSM Slatina rămâne să se concentreze pe meciurile din campionatul Ligii a III-a. Duminică, în cadrul etapei a V-a, gruparea slătineană primeşte vizita celor de la ACSO Filiaşi, pe Stadionul 1 Mai, cu începere de la ora 11.00.

CSM Slatina: Cătălin Preduţ, Abel Stan, Manea Marian, Sălcianu, Cincă, Dorin Toma, David Oprescu, Rareş Deta, Alexandru Popovici, Cătălin Doman, Marius Neicu. Au mai jucat: Pisăru, Marius Grigore, Constantin Radu, Gavrilaş.