CSM Slatina-Unirea Bascov, scor 0-1, într-un amical în care Verdeș a trimis pe teren juniorii Under 19

Echipa de fotbal CSM Slatina a continuat seria meciurilor de pregătire disputate în compania formațiilor din Liga a III-a, miercuri, cu nou-promovata Unirea Bascov. Antrenorul grupării slătinene, Bobi Verdeș, a trimis pe teren doar juniorii Under 19, care au făcut fața bine adversarului de nivel superior. Slătinenii au încasat golul în minutul 88, surprinsi pe contraatac, după o minge pierdută la centrul terenului. Reușita a fost semnată de jucătorul argeșean Voinescu.

Având programat peste două zile un alt meci amical, cu CSU Craiova, Bobi Verdeș a decis să abordeze jocul de pregătire cu Unirea Bascov doar cu juniorii, pentru a da cât mai multe minute de joc atât jucătorilor foarte tineri, cât și celor mai experimentați.

Juniorii Under 19 s-au ridicat la nivelul adversarului în condițiile în care Unirea Bascov a evoluat, 60 de minute, cu titularii, cel mai experimentat jucător al argeșenilor fiind fostul dinamovist Iulian Tameș. După minutul 60, antrenorul nou-promovatei, Adria Dulcea a rulat tot lotul.

Juniorii slătineni au fost la un pas de a termina jocul de verificare neînvinși, însă în ultimele minute ale partidei au primit gol. După o minge pierdută la centrul terenului de către Daniel Turlea, argeșenii au scăpat pe contraatac, iar Voinescu, rămas singur cu portarul Simion Velcu, a înscris cu un șut la colțul lung.

Jucătorii experimentați ai echipei CSM Slatina au efectuat, în ziua partidei cu Unirea Bascov, antrenament, urmând ca vineri, de la ora 18.00, tot pe Stadionul 1 Mai, să se regăsească pe teren în amicalul cu CSU Craiova.

CSM Slatina: Velcu, Militaru, Andronache, Belu, Narcis Preda, Laurențiu Ana, Daniel Turlea, Truşcă, Paraschiva, Marian Neacșa , Bîră.

Unirea Bascov: Tănase, Ciocârlan, Stancu, Bălan, Tirică, Tameș, Naciu, Dima, Dalu, Șucală, Sanda.