CSM Slatina, victorie cu 2-0 în manșa tur a barajului de promovare în Liga a III-a

Echipa de fotbal CSM Slatina s-a impus, scor 2-0, în manșa tur a barajului de promovare, disputat pe teren propriu cu Gloria Cornești. Golurile grupării pregătite de Bobi Verdeș au fost marcate de Florin Tudor (min. 35) și Cosmin Căpățînă (min. 80). Cu victoria de pe teren propriu, CSM Slatina a luat prima opțiune la promovare, însă calificarea se va juca pe terenul formației dâmbovițene, pe 22 iunie, de la ora 17.30.
Slătinenii au deschis scorul în minutul 35 prin Florin Tudor, care a reluat în poartă o minge deviată de Cristian Preda, după o lovitură de la colțul terenului. Majorarea scorului a venit în minutul 80, Cosmin Căpățînă reușind să puncteze pe tabelă cu o execuție din careu, lateral stânga. Mijlocașul de bandă a mai avut o ocazie enormă, două minute mai târziu, însă mingea a lovit bara transversală.

Gloria Cornești, echipa ce s-a apărat pe două linii, mare parte din meci, ar fi putut da lovitura pe contraatac, în minutul 82. O mingea pierdută la centrul terenului, pe stânga, coroborată cu o neînțelegere între Panait și Gavriș, a adus pericol la poarta slătineană, dar Cristian Preda a reușit să respingă în ultimul moment din fața porții.

Slătinenii au presat în ultimele minute pentru a mai marca un gol, pentru un avantaj mai mare, însă tabela a rămas 2-0, iar gruparea slătineană are prima șansă la promovare.

Din păcate, meciul s-a jucat pe un teren greu, din cauza ploii torențiale căzute înaintea începerii partidei, care a fost arbitrată la centru de vâlceanul Cătălin Buși, a cărui manieră de arbitraj a lăsat de dorit. Acesta nu a sancționat tragerile de timp ale adversarilor, care au stat mai mult pe jos, în a doua repriză jucându-se foarte puțin din timpul efectiv de joc.

CSM Slatina va juca manșa retur a barajului de promovare pe 22 iunie, pe terenul celor de la Gloria Cornești. Golurile în deplasarea contează foarte mult, iar cel mai mare avantaj al grupării slătinene este că nu a primit gol, iar în retur are șansa de a marca.