CSM Slatina, victorie in extremis în derby-ul cu Petrolul Potcoava

CSM Slatina s-a impus, scor 2-1, în meciul din deplasare cu Petrolul Potcoava, și continuă victoriile pe linie din acest sezon. Gruparea pregătită de Bobi Verdeș a fost pentru prima dată condusă, după primele 45 de minute de joc, dintr-un autogol al lui Alexandru Militaru, însă și-a asigurat victoria prin golurile marcate în ultimele minute de Cosmin Căpățînă și Grigore Ceapă, ultimul punctând cu o execuție direct din corner.

CSM Slatina rămâne neînvinsă, bifând 31 de victorii consecutive, însă adversara din derby-ul returului, Petrolul Potcoava, i-a pus serioase probleme. Pentru prima dată, gruparea slătineană a fost condusă după primele 45 de minute de joc, dintr-un autogol al fundașului Alexandru Militaru, junior Under 19.

Slătinenii au reușit egalarea în minutul 82. Mijlocașul David Oprescu a inițiat o acțiune pe dreapta, i-a pasat lui Cosmin Căpățînă, care a driblat portarul și a restabilit egalarea.

Golul victoriei a fost o execuție frumoasă semnată de Grigore Ceapă. Principalul marcator al echipei a înscris direct din corner, în minutul 89, salvându-și astfel echipa de o remiză. Așadar, CSM Slatina râmâne neînvinsă, acumulând maximum de puncte.

CSM Slatina este campioană a județului încă dinaintea disputării etapei trecute și va reprezenta Oltul la barajul de promovare în Liga a III-a.

Duminică, în meciul cu Viitorul Grădinile, de pe Stadionul 1 Mai, ultimul de pe teren propriu de la nivelul Ligii a IV-a, CSM Slatina va fi premiată de AJF Olt.