CSM Slatina, victorie pentru primul loc în derby-ul cu Viitorul Dăeşti

Echipa de fotbal CSM Slatina a câştigat, scor 2-0, derby-ul cu Viitorul Dăeşti, disputat pe Stadionul „1 Mai”. Golurile echipei slătinene au fost marcate de David Oprescu (min.64) şi Alexandru Popovici (min. 69). În urma acestei victorii, CSM Slatina este noul lider al seriei Ligii a III-a.

Echipa de fotbal CSM Slatina a trecut pe primul loc în clasamentul seriei a VI-a a Ligii a III-a, după victoria din derby-ul cu Viitorul Dăeşti.

David Oprescu a deschis scorul în minutul 64, cu un şut din careu, care l-a surprins pe portarul formaţiei oaspete. Mijlocaşul grupării slătinene a luat o acţiune pe cont propriu, a pătruns în careu şi a şutat pe centru, însă mingea i-a trecut printre mâini şi picioare goalkeeper-ului formaţie vâlcene. Câteva minute mai târziu, Alexandru Popovici a adus majorarea. Atacantul slătinenilor a primit o minge în adâncime, a pătruns în careu şi a trimis în poartă pentru 2-0 (min.69).

Slătinenii au mai avut ocazii de poartă, iar în prelungirile meciului Rareş Deta a fost faultat în careu, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.

Şi oaspeţii, care au evoluat în inferioritate după ce Florin Pîrvu a văzut cartonaşul roşu în minutul 35, pentru un faul dur, intrare cu talpa asupra lui Alexandru Cincă, au pus probleme. Cea mai mare ocazie i-a aparţinut experimentatului atacant Florin Costea, care a trimis în bară, în minutul 80. O minge pierdută la jumătatea terenului, i-a pus pe vâlceni pe contraatac, însă şutul lui Costea a zguduit bara laterală.

S-a terminat 2-0, iar CSM Slatina preia conducerea în seria a VI-a a Ligii a III-a, cu un punct peste formaţia din Dăeşti, care are în componenţă jucători experimentaţi, precum Lucian Iordache, Octavian Vasile, Adrian Popa, Gabriel Precup, Ovidiu Costea sau Nwabuezze Samson.