CSM Slatina, victorie pentru revenirea în fotoliul de lider

Echipa de fotbal CSM Slatina a învins categoric, scor 3-0, pe teren propriu, formația SR Municipal Brașov. Golurile au fost marcate de Vasile Gheorghe ('6), David Oprescu ('48) și Alexandru Capătă ('80). Succesul înregistrat o readuce pe gruparea slătineană în fotoliul de lider al seriei Ligii a III-a.
Slătinenii au început determinați meciul, iar acest lucru s-a văzut repede inclusiv pe tabelă. După o acțiune pe dreapta, Vlada a deviat un balon pentru Vasile Gheorghe, care a deschis scorul cu un șut din interiorul careului (min.6). David Oprescu a avut șansa majorării câteva minute mai târziu, însă șutul acestuia a trecut puțin pe lângă bară. Dorin Toma a mai ratat o ocazie mare la jumătatea primei reprize, pentru ca oaspeții să fie periculoși doar la o fază fixă, înainte de intrarea la vestiare. Marian Cristescu, jucător ce mare experiență în Liga I, a executat o lovitură liberă de la 20 de metri, zonă centrală, dar goalkeeperul Grecu a fost la post.

Actul secund a adus aceeași determinare în tabăra slătineană, iar golul a venit, din nou, repede, conform cursului jocului. David Oprescu a luat o acțiune pe cont propriu, a pătruns în careu și a șutat la colțul lung pentru 2-0 (min.48).

Slătinenii s-au desprins pe tabelă în minutul 80, când atacantul Alexandru Capătă a reușit probabil cel mai rapid gol al său. "Vârful" grupării slătinene a marcat la mai puțin de o jumătate de minut după ce a intrat pe teren. Acesta a dus scorul la 3-0 la prima atingere a balonului, după ce l-a înlocuit la Marian Vlada.

S-a terminat 3-0, cu o altă mare ocazie a slătinenilor în minutul 90+3, când Cotigă, din 2 metri, singur cu portarul, a reluat pe lângă bară.

CSM Slatina revine astfel pe primul loc în clasamentul seriei Ligii a III-a printr-o victorie clară, obținută la capătul unui meci în care jucătorii pregătiți de Mihai Ianovschi au arătat determinare.

CSM Slatina: Grecu, Toma Bodri, Cotigă, Manea, Dan Popescu, Vasile Gheorghe, Marius Grigore( min.83 Daniel Turlea), David Oprescu, Dorin Toma( min.60 Ovidiu Popescu), Constantin Radu (min. 70 Cosmin Căpățînă) Marian Vlada (min. 80 Capătă).