CSM Slatina, victorie pentru sărbători liniştite

Condusă la pauză la cinci goluri diferenţă, scor 7-12, echipa de handbal CSM Slatina a revenit spectaculos în repriza a doua a meciului, de pe teren propriu, cu HC Zalău, şi s-a impus la un gol, 20-19. Handbalistele aflate sub comanda Victorinei Bora încheie astfel anul cu o victorie extrem de importantă în lupta pentru evitarea retrogradării.

CSM Slatina a făcut o primă repriză extrem de slabă, în care a marcat şapte goluri, dintre care doar patru din acţiune, însă, în actul secund, a revenit surprinzător. A fost o a doua repriză diametral opusă. Slătinencele au arătat mult mai agresive atât în atac, cât şi în apărare, în timp ce zălăuancele nu au mai găsit drumul spre gol, înregistrând la un moment dat mai bine de zece minute fără să marcheze.

Ostase a restabilit egalitatea, scor 15-15, în minutul 45, şi tot ea a adus avantajul, scor 16-15, două minute mai târziu. A fost momentul în care slătinencele s-au instalat la conducere pe tabela de marcaj, iar în minutul 55 conduceau la trei goluri, scor 20-17. S-a terminat 20-19, victorie la un gol, extrem de importantă în lupta pentru menţinerea în Liga Naţională.

CSM Slatina a încheiat astfel anul 2019 cu o victorie, acumulând 10 puncte în clasamentul Ligii Naţionale. Jucătoarele pregătite de Victorina Bora vor avea câteva zile libere, urmând ca pe data de 25 noiembrie să reia pregătirea în vederea reluării meciurilor rămase de disputat din retur. Primul joc va fi programat pe 4 ianuarie, restanţa cu CSM Bucureşti.