Dobrosloveni părăseşte „Cupa Satelor”. Micuţii din comuna olteană au pierdut cu reprezentanta Gorjului, calificată în faza naţională

Câştigătoarea competiţiei la nivel judeţean, echipa din Dobrosloveni, a pierdut meciul disputat în grupe, din cadrul turneului regional „Cupa Satelor”, desfăşurat la Işalniţa, fiind astfel eliminată din competiţia rezervată jucătorilor sub 13 ani din mediul rural. Puştii de la Dobrosloveni au cedat în faţa reprezentantei judeţului Gorj, comuna Turbulea, scor 3-1. De altfel, adversara formaţiei oltene este echipa ce va reprezenta regiunea în faza naţională a „Cupei Satelor”.

Aventura în „Cupa Satelor” a puştilor din Dobrosloveni s-a încheiat. Campionii judeţului Olt, în competiţia rezervată jucătorilor sub 13 ani, din mediul rural, au pierdut meciul contra echipei din comuna Turbulea (Gorj), care a câştigat regiunea, numărându-se astfel printre cele opt echipe calificate în faza finală a competiţiei.

Micuţii din comuna olteană au pierdut jocul cu 3-1, fiind astfel eliminaţi în faza regională, desfăşurată duminică, 14 aprilie, la Işalniţa.

„Există o oarecare dezamăgire. Am jucat pe un teren urât, arbitrii destul de nepregătiţi, nu au fost chiar cele mai bune condiţii, dar nu mai contează. Am luat cele trei goluri pe greşeli personale, la nivel de copii totul este imprevizibil. Echipa care ne-a bătut pe noi a câştigat detaşat finala. Înaintea meciului nostru cu echipa din Gorj, copii au văzut celălalt meci, dintre Vâlcea şi Dolj, li s-a părut slab, au intrat entuziasmaţi, cu gândul că pot câştiga finala, iar asta i-a costat. Este o lecţie pentru ei, sper ca de acum încolo să trateze lucrurile mult mai serios”,
a declarat profesorul de sport al copiilor din comuna Dobrosloveni, Ionuţ Oncică.

Echipa ce va câştiga competiţia „Cupa Satelor” va însoţi naţionala de fotbal a României în Norvegia, la meciul din cadrul campaniei de calificare la EURO 2020.