Echipa de handbal CSM Slatina, victorie importantă contra celor de la CS Dacia Mioveni

Echipa de handbal CSM Slatina a obţinut o victorie de şase puncte în meciul disputat în compania nou-promovatei în Liga Naţională, CS Mioveni. Jucătoarele pregătite de Victorina Bora au reuşit să se desprindă pe tabelă spre finalul confruntării, prin şase goluri marcate consecutiv. S-a terminat 25-22, cele trei puncte obţinute fiind extrem de preţioase în lupta pentru menţinerea pe prima scenă a handbalului.

Conduse la un gol la pauză, scor 12-13, slătinencele au reuşit să tranşeze meciul cu CS Dacia Mioveni spre finalul confruntării. În minutul 47, tabela arăta 18-21, însă slătinencele au reuşit să prea conducerea graţie a şase goluri consecutiv marcate, scor 23-21 în minutul 55. Experienţa a făcut diferenţa, astfel că slătinencele au gestionat foarte bine partida, reuşind să câştige la trei goluri, scor final 25-22.

În urma acestei victorii, CSM Slatina a urcat pe locul 10 în clasamentul Ligii Naţionale, cu 10 puncte acumulate.

Marcatoare: Hermina Stoicănescu (8 goluri), Lorena Ostase (7 goluri), Larisa Tamaş (3), Luciana Popescu (3), Chitacu, Cârligeanu, Drăghici, Rusu.