FOTO. Athletic Slatina, câștigătoare pentru a doua oară a trofeului Eugen Stanciu

Cea de-a treia ediție a Memorialului Eugen Stanciu a fost rezervată în acest an exclusiv echipelor de juniori din județul Olt. Competiția destinată jucătorilor născuți 2006 a reunit opt echipe. Athletic Slatina a reeditat performanța din 2016, câștigând astfel pentru a doua oară acest trofeu.
Opt echipe au participat, în acest weekend, la competiția de fotbal rezervată juniorilor născuți 2006, organizată de DJST, în colaborare cu Primăria municipiului Slatina, Consiliul Județean Olt și AJF Olt.

Întrecerile în memoria fostului fotbalist Gigi Stanciu s-au desfășurat pe Stadionul Metalurgistul.

Athletic Slatina a câștigat, după trofeul din 2016, pentru a doua oară această competiție. Jucătorii pregătiți de Dan Baciu și Sebastian Noață s-au impus cu 1-0 în finala disputată în compania celor de la CSS Slatina I, antrenați de Constantin Grădinaru. Golul confruntării a fost marcat de Cosmin Stan.

Pe locul al treilea în grupa Champions League, intitulată sugestiv de către organizatori, s-a clasat Petrolul Potcoava, în timp ce pe locul al patrulea, CSS Caracal.

Grupa Europa League, în care au evoluat ocupantele locurilor 3-4 în urma disputării meciurilor din grupe, a fost câștigată de Viitorul Băleasa. Pe locul secund s-a clasat CSS Slatina II, pe locul al treila LPS Slatina, iar pe locul patru MCA Drăgănești.

Toate echipele participante au primit cupe, diplome, medalii și câte două mingi, oferite de DJST Olt și AJF Olt, în timp ce câștigătoarea trofeului a fost premiată de Consiliul Județean Olt cu un echipament de joc complet, iar ocupanta locului secund de către Primăria municipiului Slatina cu rucsacuri pentru fiecare component al echipei.

Mario Ene, cel mai bun jucător al turneului

Organizatorii au acordat, de asemenea, premii speciale jucătorilor care s-au evidențiat. Cel mai bun jucător al turneului a fost desemnat Mario Ene, de la Athletic Slatina. Cel mai tehnic jucător, Raul Bâzgă, de la Petrolul Potcoava, cel mai bun portar Denis Ciobanu, de la CSS Caracal, în timp ce golgheterul grupei Champions League a fost Denis Călin de la CSS Slatina.

Din grupa Europa League, cel mai tehnic jucător a fost desemnat Ștefan Diaconescu, de la LPS Slatina, cel mai bun portar Andrei Stoica de la Viitorul Băleasa, cea mai bună tânără speranță Eric Tache, de la CSS Slatina II, iar golgheter Claudiu Moșteanu, de la MCA Drăgănești.

Festivitatea de premiere a fost oficializată de soția fostului căpitan al echipei Dinamo Slatina, Gigi Stanciu, dar și de reprezentanții instituțiilor partenere ale evenimentului, viceprimarul municipiului Slatina, Gigi Vīlceleanu, și vicepreședintele CJ Olt, Ioan Ciugulea.