FOTO. CSM Slatina învinge cu 4-2 formaţia din Liga a III-a, Unirea Bascov, în primul amical de după cantonament

Echipa de fotbal CSM Slatina s-a impus, scor 4-2, în primul amical al iernii, disputat pe terenul sintetic din cadrul Stadionului „1 Mai”, în compania formaţiei Unirea Bascov. Antrenorul grupării slătinene, Bobi Verdeş, a format două echipe apropiate valoric, astfel încât toţi jucătorii să aibă câte 45 de minute de joc. Golurile au fost marcate de David Oprescu, Ovidiu Popescu, Daniel Turlea şi Andrei Bîră.

Victorie pentru CSM Slatina în primul meci amical al iernii. Gruparea slătineană a trecut cu 4-2 de formaţia de nivel superior, Unirea Bascov, la capătul unui meci de pregătire în care banca tehnică a dat şansa tuturor jucătorilor să evolueze.

Mijlocaşul central David Oprescu, sosit în această iarnă, a fost cel care a deschis scorul în minutul 27, debutând astfel cu gol. Jucătorul nou-venit a reluat în poartă, de la 16 metri, un balon respins în faţă de portarul formaţiei argeşene, punctând pentru 1-0. Oaspeţii au egalat în minutul 35, după o eroare a portarului Robert Priseceanu. Goalkeeper-ul grupării slătinene a încercat să-l fenteze pe atacantul argeşean Dalu, care a recuperat balonul, restabilind egalitate, 1-1.

Actul secund a adus o altă formulă de start în tabăra grupării slătinene, astfel încât toţi jucătorii să bifeze minute egale de joc. Ovidiu Popescu a redus CSM Slatina în avantaj cu un şut de la 16 metri, deviat, punctând astfel pentru 2-1. Unirea Bascov a egalat din nou, în minutul 56, prin Dima, care a punctat pentru 2-2, cu un şut din interiorul careului.

CSM Slatina a trecut pentru a treia oară în avantaj, în minutul 60. Mijlocaşul Daniel Turlea a recuperat o minge la 30 de metri de poarta adversă, a luat acţiunea pe cont propriu şi a reuşit să înscrie de la 16 metri, pentru 3-2. Pe contraatac, slătinenii au mai punctat o dată, în minutul 74,  prin Andrei Bîră. Lansat în adâncime, atacantul grupării slătinene a driblat portarul, ieşit în întâmpinare, şi a trimis în poarta goală, stabilind scorul final, 4-2.

CSM Slatina, care are obiectiv accederea în Liga a III-a, va continua jocurile de pregătire vineri, cu CSO Filiaşi, echipa de asemenea care evoluează la un nivel superior.

CSM Slatina I: Priseceanu, Stancu, Scheau, Cristi Preda, Militaru, Precup, Ovidiu Popescu, Manea, Ceapă, Constantin Radu, David Oprescu, Căpăţînă.

CSM Slatina II: Gavriş, Valeriu Preda, Bărbuţi, Panait, Narcis Preda, Ovidiu Popescu, Tudor, Belu, Daniel Turlea, Stănică, Andrei Bîră.