Meciuri întrerupte, jucători cu probleme de sănătate, rezultate decise la comisii, după debutul returului Ligii a IV-a

Aşteptată cu interes, runda inaugurală a returului Ligii a IV-a a adus puţin fotbal, însă multe probleme. Două partide au fost înrerupte din cauza vremii potrivinice, iar doi jucători de la Vediţa Coloneşti, aspirantă la barajul de promovare, au ajuns la spital.

Viitorul Rusăneşti-Vediţa Coloneşti a fost întrerupt în minutul 46, la scorul de 1-0 pentru oaspeţi, care au marcat prin Robert Stancu. Jucătorii celor două echipe au acuzat serioase probleme medicale, după ploaia îngheţată căzută la ora jocului.

Comisia de Disciplină a AJF Olt va decide dacă jocul va fi reprogramat sau va fi câştigat la masa verde. Cert este jucătorii au avut nevoie de îngrijiri medicale, Ciprian Tănase şi Ovidiu Stan ajungând la UPU Piteşti.

„Am 67 de ani, dar aşa ceva n-am văzut. Arbitrul nu trebuia să dea drumul la meci. După prima repriză, când au intrat la vestiare, jucătorii au început să tremure, pentu că era la fel de frig ca afară. Am făcut patru schimbări, însă gazdele au avut doar 11 jucători, unii nu au mai putut continua şi au rămas doar cu şase pe teren. S-a întrerupt jocul la 1-0 pentru noi. Noi am vrea să se rejoace meciul, dar cred că vom câştiga cu 3-0, pentru că adversarii au rămas doar cu şase jucători pe teren, iar regulamentul este cât se poate de clar. Ciprian Tănasă şi Ovidiu Stan au fost, în această dimineaţă, la spital la Piteşti, pentru că s-au simţit foarte rău. Au făcut investigaţii, li s-a dat tratament, sperăm să-şi revină cât mai repede”, a declarat primarul localităţii Coloneşti, Nicolae Stan.

Voinţa Băbiciu-Viitorul Osica de Jos este un alt meci întrerupt din cauza vremii. Arbitrul întâlnirii a pus capăt partidei încă din prima repriză, din cauza ploii îngheţate şi a senzaţiei de frig înteţite de vânt. Comisia de Disciplină din cadrul AJF Olt va analiza, marţi după-amiază, cele două meciuri care au fost întrerupte.