Medalii strălucitoare obţinute de sportivii de la Bu-Do Karate Slatina, în frunte cu antrenorul Romeo Costică, la Campionatul European din Slovenia

Performanţe extraordinare înregistrate de clubul Bu-Do Karate Slatina la Campionatul European ce s-a desfăşurat în Slovenia. Patru medalii de aur, patru de argint şi cinci medalii de bronz este palamaresul înregistrat de sportivii slătineni. De asemenea, antrenorul Romeo Costică a cucerit, alături de sportivul său, Mihai Păduroiu, titlul european la enbu masculin older seniors (35-49 de ani).

Rezultate remarcabile obţinute de karateka de la Bu-Do Slatina, la actuala ediţie a Campionatului European, ce s-a desfăşurat de curând în Slovenia.

La categoria 6-7 ani, Ianis Petrache este vicecampion european în proba kata şi medaliat cu bronz la kumite.

Daria Bojin este noua vicecampioană europeană la kata, categoria 8-9 ani, dar şi medaliată cu bronz la enbu mixt. De asemenea, Darius Belgu a cucerit bronzul la enbu mexit, dar şi un loc V la enbu masculin. Tot la categoria 8-9 ani, Lucian Ţarălungă s-a clasat pe locul V, la enbu masculin.

Categoria 10-11 ani a fost câştigată de Sorin Maxim, care este campion european în proba kumite echipe. Acesta a mai cucerit argintul la kata individual şi bronz la kumite individual.

Andrei Buzugurilă, în concursul rezervat cadeţilor, a obţinut medalia de bronz la kumite echipe, în timp ce la juniori, Mihai Păduroiu a obţinut titlul european la kumite echipe, medalia de argint la kumite individual şi bronz la kata individual. Pe cea mai înaltă treapăt a podiumului a urcat, de asemenea, antrenorul Romeo Costică.

„După 20 de ani, am revenit pe suprafață și împreună cu elevul meu Mihai Păduroiu am obținut locul I, medalia de aur enbu masculin la older senior (35-49ani), elev ce a crescut alături de mine de la vârsta de cinci ani. El este multiplu campion național, european și mondial. Sportivii de la Bu-Do Karate Slatina au obținut patru medalii de aur, patru medalii de argint și cinci medalii de bronz în Slovenia, iar asta nu poate decât să mă bucure”,
a declarat antrenorul clubului slătinean, Romeo Costică.