Mircea Voicu: „Era un meci care trebuia câştigat cu orice preţ, dar am jucat prost, sunt foarte dezamăgit”

Aflat pe banca grupării slătinene, din postura de antrenor principal, dat fiind faptul că Dinu Todoran a fost confirmat pozitiv la testul Covid-19, „secundul” Mircea Voicu s-a arătat dezamăgit de evoluţia echipei în meciul cu Ripensia Timişoara, pierdut cu 1-0, după un gol primit în prelungiri, în condiţiile în care confruntarea putea fi privită ca una despre a fi sau a nu fi în Liga a II-a şi în stagiunea viitoare.

Dezamăgire în tabăra echipei slătinene, după duelul de şase puncte pierdut cu Ripensia Timişoara, contracandidată în lupta pentru evitarea retrogradării. „Secundul” Mircea Voicu, cel care a coordonat echipa de la marginea terenului în confruntarea de sâmbătă, de pe Stadionul „1 Mai”, s-a arătat extrem de supărat, în condiţiile în care victoria era imperios necesară pentru ca echipa să menţină şanse reale de salvare.

Din păcate, am făcut un meci prost din toate punctele de vedere, sunt foarte dezamăgit. Cu toate acestea, am avut şi noi câteva ocazii din care puteam să înscriem. Acesta este fotbalul, este al patrulea meci pierdut în minutele de prelungire. Şanse mai sunt, însă tot mai mici. Două rezultate pozitive te pot aduce acolo. Din păcate, am pierdut contactul cu plutonul, astăzi, era un meci pe care trebuia să-l câştigăm cu orice preţ, pentru a rămâne aproape de celelalte echipe”, a declarat Mircea Voicu, imediat după eşecul cu Ripensia Timişoara.

Mircea Voicu, cel care se va ocupa de pregătirea echipei împreună cu Cristian Stănculeţu, după ce colaborarea cu Dinu Todoran a fost încheiată, în urma eşecului de sâmbătă, spune că toate meciurile sunt grele, având în vedere situaţia din clasament. În ultima etapă a sezonului regulat, gruparea slătineană va întâlni, în deplasare, AFK Csikszereda, după care va urma play-out-ul, în care şansele de salvare sunt minime, având în vedere punctajul acumulat.

„Ne aşteapă un meci foarte greu la Miercurea Ciuc, de fapt toate sunt foarte grele. Vom întâlni o echipă bună, agresivă, vedem ce va fi...”, a mai precizat Voicu.

Cât priveşte faptul că echipa pierde, din nou, în ultimele secunde ale jocului, Voicu a precizat: „Nu contează că am pierdut în prelungiri, meciul se termină când fluieră arbitrul. Noi, astăzi, trebuia să câştigăm, dar am făcut un meci foarte prost”.