Petrolul Potcoava câştigă senzaţional în Bănie, la ultima fază a meciului, iar Vediţa Coloneşti se impune, de asemenea, pe teren propriu, cu CSM Alexandria

Cele două echipe din Olt angrenate în Liga a III-a au reuşit victorii în runda actuală. Petrolul Potcoava s-a impus cu 3-2 pe terenul celor de la Universitatea Craiova II, reuşind să înscrie golul victoriei prin Mihai Năvodaru în minutul 90+3. Cealaltă reprezentantă a judeţului Olt, Vediţa Coloneşti, rămâne lider al seriei, după victoria cu 1-0, înregistrată pe teren propriu cu CSM Alexandria. Victoria a fost adusă de Florin Moise, în minutul 83.

Nou-promovata Petrolul Potcoava obţine, în etapa a doua a actualului sezon, primele puncte la nivelul Ligii a III-a, la capătul unui meci spectaculos. Gruparea pregătită de cuplul de antrenori Stănculeţu-Vintilă a fost condusă, însă atacantul Laurenţiu Ana a stabilit repede egalitatea. Craiova II a preluat din nou conducerea dintr-un penalty în minutul 47, însă Petrolul a egalat prin Marco Popa.  Petrolul Potccoava a forţat victoria, iar spre finalul partidei a avut o ocazie imensă, scoasă de pe linia porţii, dar şi un penalty refuzat la aceeaşi fază. Jucătorii nou-promovatei au jucat până la ultimul fluier, iar în minutul 90+3, după două relurăi spre poartă scoase de portar, mingea a ajuns la Mihai Năvodaru care a trimis cu capul în poartă, pentru cele trei puncte extrem de meritate.

Vediţa Coloneşti este liderul seriei Ligii a III-a, cu două victorii din tot atâtea meciuri. Gruparea pregătită de Bobi Verdeş a câştigat, la limită, meciul cu CSM Alexandria, printr-un gol marcat în minutul 83 de Florin Moise.