Precup: „Mă bucur că am readus fotbalul profesionist în judeţ, acum mingea este la finanţator”

Fotbalist care a trăit meciuri cu miză, promovări în Liga a II-a, în Liga I, sau partide de Cupa României, cu FC Vaslui sau Dinamo Bucureşti, mijlocaşul Gabriel Precup a marcat cel de-al doilea gol în jocul decisiv de la barajul pentru promovare, risipind astfel emoţiile celor prezenţi la stadion. Mijlocaşul celor de la AS Milcov speră ca odată cu promovarea echipei AS Milcov, fotbalul local să obţină din nou performanţe notabile.

Căpitanul de echipă al celor de la AS Milcov, Florin Tudor, a deschis scorul în jocul de baraj, în minutul 47, iar experimentatul fotbalist Gabriel Precup a spulberat emoţiile în minutul 87, când a dus scorul la 2-0, rispind şansele adversarei Viitorul Dăeşti, care la un egal ar fi fost echipa ce făcea saltul în Liga a III-a. Şansa a fost de partea campioanei judeţului Olt, care readuce astfel judeţul în competiţiile organizate de FRF.

„Mă bucur că am readus fotbalul profesionist în judeţ, lumea era dornică de meciuri cu miză. Ne-am făcut treaba pe teren, acum mingea este la finanţator, ce proiect se va face nu mai depinde de noi. Eu mi-aş dori ca Slatina să revină măcar în Liga a II-a, pentru că fotbalul, aşa cum aţi văzut, este un sport iubit. De la începutul manşei tur am ştiut că ne aşteaptă un joc greu cu Viitorul Dăeşti, iar după prima repriză a jocului de acasă am ieşit extrem de motivaţi de la vestiare, pentru că am realizat că nu mai avem la dispoziţie decât 45 de minute pentru a rezolva promovarea. Mă bucur că nu am dezamăgit oamenii care şi-au pus speranţele în noi”, a declarat mijlocaşul celor de la AS milcov, Gabriel Precup, marcator în meciul retur din cadrul barajului de promovare în Liga a III-a.

AS Milcov va disputa sâmbătă, cu începere de la ora 18.00, pe terenul principal din cadrul Complexului Sportiv „1 Mai” finala etapei judeţene a Cupei României, în compania celor de la Voinţa Băbiciu.