Puştii de la CSS Corabia au câştigat, la juniori Under 13, Memorialul „Ion Oblemenco”

Devenit tradiţie la Corabia, Memorialul „Ion Oblemenco” a ajuns în acest an la cea de-a XIX-a ediţie. Competiţia de fotbal s-a desfăşurat pe două categorii de vârstă, juniori Under 11 şi Under 13. Puştii de la CSS Corabia, pregătiţi de Gigi Vâlcu, au câştigat competiţia la Under 13, în timp ce Dunărea Zimnicea s-a impus la Under 11. Mai mult, la actuala stagiune au participat şi două echipe din Bulgaria.

Memorialul „Ion Oblemenco” a reunit, în acest an, opt echipe, patru dintre ele la categoria de vârstă Under 11, iar alte patru la Under 13. Printre ele două formaţii din Bulgaria. Este vorba despre Spartak Pleven şi Vihar Gulyantsi. Evenimentul fotbalistic a fost organizat de CSS Corabia, cu sprijinul Primăriei oraşului Corabia şi Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret Olt.

Puştii de la CSS Corabia Under 13 au câştigat competiţia, într-o grupă din care au mai făcut parte Ştiinţa Craiova, CSS Caracal şi Spartak Pleven.

Competiţia rezervată juniorilor Under 11 a fost câştigată de Dunărea Zimnicea, pe lcoul al doilea s-a clasat CSS Corabia, pe trei Universitatea Craiova, iar pe patru formaţia bulgară,Vihar Gulyantsi.

Organizatorii au oferit cupe, medalii şi diplome echipelor participante şi, de asemenea, au oferit premii individuale celor mai buni jucători. CSS Corabia a dat golgheterii competiţiei la ambele categorii de vârstă, Mario Gălan (2006) şi Vlad Firicescu (2008.)

Lot CSS Corabia Under 13: Marius Datcu, Cătălin Gogoriţă, Stelian Lujeru, Ionuţ Popa, Renato Preduţ, Allen Ghilă, Carlos Vaidean, Marian Cristea, Manuel Cristea, Bogdan Piele, Mario Gălan, Sorin Popa, Mihai Baciu, Liviu Bîrhoată, Alin Rîmarul.

Lot CSS Corabia Under 11: Cristian Cioboată, Gabriel Zamfir, Robert Panait, Mimi Drăguţ, Cătălin Datcu, Răzvan Ţuţuianu, Daniel Sima, Horaţiu Ispas, Robert Diaconescu, Răzvan Andrei, Vlad Firicescu, Andrei Pomană, Alex Leta, Denis Vlădoi, Răzvan Ungureanu, Gabriel Zamfir.