Tadici, după eşecul la limită cu CSM Slatina: „Suntem în grafic”

Antrenorul echipei HC Zalău, Gheorghe Tadici, nu a avut prea multe de reproşat jucătoarelor sale, după înfrângerea la limită, 20-19, suferită la Slatina. Tehnicianul formaţiei sălăjene a precizat că are o echipă tânără, cu multe jucătoare sub 22 de ani, şi a apreciat determinarea pe care au arătat-o. De altfel, HC Zalău a a defilat în prima repriză, profitând din plin de jocul slab al slătinencelor, care au intrat foarte greu în meci.

Antrenorul echipei HC Zalău, Gheorghe Tadici, a declarat, după meciul cu CSM Slatina, că echipa sa este în grafic. Fostul selecţioner a apreciat atitudinea elevelor sale, care, chiar dacă au pierdut la un gol, au arătat handbal în prima repriză. Acesta s-a arătat nemulţumit de câteva decizii de arbitraj, dar per total s-a arătat mulţumit de determinarea jucătoarelor sale, pe care le-a felicitat.

„Un joc de angajament, ştiam că ne aşteaptă un meci foarte greu, întrucât poziţia din clasament a Slatinei nu e favorabilă şi se va mobiliza. Prima repriză a avut momente mai slabe, ceea ce ni s-a întâmplat şi nouă în repriza a doua. Apreciez că în actul secund au fost câteva faze care ne-au obligat să renunţăm la atac. Au fost câteva decizii care au fost cât se poate de curioase, au fost două, trei eliminari şi acolo s-a rupt echilibrul jocului. Având în vedere că am 11 jucătoare sub 22 de ani, nu am decât să le felicit, pentru că au luptat până în ultima secundă. Sunt jucătoare autohtone, la fel ca ale echipei din Slatina. Noi suntem în grafic, să sperăm că din ianuarie încolo, în urma unei pregătiri bune, vom recupera ce a rămas din acest tur. Am jucătoare tinere, care joacă cu multă determinare, ceea ce m-a mulţumit astăzi pe mine”, a declarat Gheorghe Tadici, după partida pierdută la un gol pe terenul echipei CSM Slatina.