Vând loc de casă în localitatea Perieţi, judeţul Olt (la stradă) cu suprafaţa de 3.700 metri pătraţi.
Pentru mai multe relaţii, sunaţi la telefon 0723.644.110
Vând loc de casă în localitatea Perieţi, judeţul Olt (la stradă) cu suprafaţa de 3.700 metri pătraţi.
Pentru mai multe relaţii, sunaţi la telefon 0723.644.110
Preşedintele PSD Olt şi prim-vicepreşedinte la nivel naţional, Marius Oprescu, se decoară nemulţumit de forma în care a ieşit bugetul de stat, după ce doar una dintre cele trei solicitări ale social-democraţilor a fost păstrată în lege.
Prim-vicepreşedintele PSD, preşedintele organizaţiei Olt, Marius Oprescu, a declarat joi că lucrurile trebuie să se schimbe în cadrul Coaliţiei de Guvernare, iar social-democraţii să nu mai fie ignoraţi atunci când se iau decizii. PSD începe chiar mâine o consultare a activului de partid cu privire la drumul pe care formaţiunea să meargă în continuare, iar prima întâlnire regională se desfăşoară la Slatina.
Meteorologii au emis avertizări de vreme rea, pentru mare parte din ţară. Astfel, vineri, 27 martie, în intervalul orar 05.00- 22.00, va fi cod galben de vânt în Oltenia. De asemenea, sunt anunţate ploi în județele Caraș-Severin, Mehedinți, Dolj și Gorj, iar la munte vor fi ninsori.
Bogdan Apostoliceanu, fostul şef al Poliţiei Locale Slatina care a fost destituit ilegal de actualul primar Mario De Mezzo, a câştigat procesul cu Primăria.
Inspectoratul de Poliție Județean Olt a marcat astăzi, 25 martie 2026, împlinirea a 204 ani de la înființarea Poliției Române printr-o serie de evenimente care au îmbinat solemnitatea ceremoniilor oficiale cu entuziasmul activităților în aer liber. Manifestările au debutat la ora 12:00, la sediul Consiliului Județean Olt, unde reprezentanții instituției și invitații de onoare au celebrat tradiția și profesionalismul oamenilor legii.
Mediul de afaceri din Slatina traversează o perioadă de incertitudine majoră, marcată de o presiune fiscală tot mai greu de suportat. În contextul scumpirilor globale și al taxelor locale ridicate, tot mai mulți antreprenori slătineni iau în calcul o soluție radicală: mutarea sediilor sociale în localitățile vecine sau în alte orașe unde condițiile de impozitare sunt mai blânde.
Meteorologii au emis o informare de vreme rea valabilă în aproape toată țara, avertizând asupra unui episod de instabilitate atmosferică ce va aduce vânt puternic, ploi însemnate cantitativ și ninsori la munte. Intervalul vizat este 26 martie, ora 12:00 – 30 martie, ora 10:00, iar fenomenele vor afecta treptat majoritatea regiunilor.
Povestea Aurei, o femeie dintr-o comună din Olt, este o lecție despre curaj și despre lupta inegală dintre un om simplu și un sistem care a încercat, timp de șapte ani, să mușamalizeze un caz de agresiune sexuală. Libertatea scrie că totul a început în martie 2019, când fiica ei, atunci în vârstă de 12 ani, a fost agresată de șoferul microbuzului școlar, Nicolae Mihai, un om „respectabil” al comunității.
Premierul Ilie Bolojan a semnat decizia prin care Bekesi Csaba Lajos devine președinte al Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor. Șeful instituției este membru al Partidului Social Democrat, formațiunea politică fiind responsabilă pentru această nominalizare. Până la preluarea funcției, Bekesi Csaba a activat ca director executiv la Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă din județul Bihor şi îl înlocuieşte pe Ionel Obretin, impus în funcţie de deputatul de Olt Gigel Sorinel Ştirbu.