Vedița Colontești, eliminată din Cupa României, în prelungiri

Echipa de fotbal Vedița Colonești părăsește, în turul IV, Cupa României. Gruparea pregătită de Iordan Eftimie a fost eliminată de U Craiova 1948, scor 1-2, în prelungirile meciului. Formația olteană a condus cu 1-0 prin golul marcat de Dalu, însă craiovenii au egalat din penalty în minutul 82, ducând meciul în prelungiri. Dănănae a marcat golul victoriei în prima repriză de prelungiri, Vedița Colonești fiind astfel eliminată înaintea 16-imilor.

Vedița Colonești a pierdut, scor 1-2, meciul de pe teren propriu, din cadrul turului IV al Cupei României, disputat  în compania formației patronate de Adrian Mititelu.

Gruparea pregătită de Iordan Eftimie, care nu a putut conta pe patru jucători de bază, a deschis scorul în minutul 52 prin Robert Dalu, care a marcat cu un șut din interiorul careului. Oaspeții au beneficiat de un penalty acordat cu ușurință, în minutul 82, transformat de Stoenac, pentru ca meciul să se încheie egal, 1-1, după 90 de minute de joc.

Craiova a fost echipa care a pus presiune pe adversar în prelungirile meciului, iar golul a venit repede. După o lovitură de la colț, Dănănae, scăpat din marcajul fundașilor formației Vedița, a reluat cu capul în plasă chiar în primele minute ale primei reprize de prelungiri. S-a terminat 1-2, iar Vedița Colonești își încheie aventura în Cupa României înaintea fazei 16-imilor, după un parcurs bun.

Gruparea pregătită de Iordan Eftimie va evolua sâmbătă, în etapa a IV-a a Ligii a III-a, în deplasare, contra celor de la SR Municipal Brașov.