Vediţa Coloneşti, la porţile Ligii a III-a

Vediţa Coloneşti susţine sâmbătă, 23 iunie, meciul anului. Campioana judeţului Olt primeşte vizita celor de la Unirea Bascov, în cadrul manşei retur a barajului de promovare în eşalonul al treilea. După înfrângere cu 2-1 din meciul tur, disputat pe stadionul din Mioveni, echipa pregătită de Mircea Stan este condamnată să câştige.

Promovarea se decide la Coloneşti. Campioana judeţului Olt are şanse de a accede în Liga a III-a, în ciuda înfrângerii din meciul tur, scor 2-1, înregistrată pe terenul formaţiei argeşene Unirea Bascov. Jucătorii pregătiţi de Mircea Stan sunt obligaţi să câştige, la 0-0, echipa argeşeană fiind cea promovată. Prin urmare, meciul se anunţă aprig disputat.

Meciul poate ajunge în prelungiri doar la scorul de 2-1 pentru Coloneşti. În această situaţie, după cele 90 de minute de joc se vor disputa două reprize a câte 15 minute. În cazul în care egalitatea se va menţine, echipa ce va promova se va decide la lovituri de departajare.

Din echipa formaţiei oltene va lipsi experimentatul fundaş central Marius Radu, care a încasat direct cartonaşul roşu în manşa tur a barajului de promovare.

Vediţa Coloneşti-Unirea Bascov se va disputa sâmbătă, 23 iunie, cu începere de la ora 17.30, pe Stadionul „Mircea Stan” din localitate. Micuţa arenă se anunţă neîncăpătoare, pe lângă suporterii echipei Vediţa Coloneşti, la meci anunţându-şi prezenţa şi susţinători ai formaţiei argeşene, care vor veni atât în mod organizat, fiind închiriate microbuze, cât şi cu maşinile personale.