Verdeş: „Un meci bun, ţinând cont că au jucat contra unei echipe din Liga a III-a”

Antrenorul grupării CSM Slatina, Bobi Verdeş, a abordat meciul amical cu nou-promovata în Liga a III-a, Unirea Bascov, cu jucătorii foarte tineri, cei mai mulţi dintre ei având 17-18 ani. Slătinenii au fost aproape de a încheia jocul cu o remiză, însă, în urma unei mingi pierdute la centru au fost surprinşi pe contraatac, primind gol în minutul 88, partida încheindu-se în favoarea argeşenilor, scor 0-1. Bobi Verdeş a fost per total mulţumit de joc, în mod special de atitudinea şi agresivitatea arătate.

Antrenorul echipei CSM Slatina, Bobi Verdeş, a trimis pe teren doar jucătorii foarte tineri în amicalul cu Unirea Bascov, ceilalţi componenţi ai lotului, care au experienţă mult mai mare competiţională, urmând să evolueze în jocul de pregătire programat vineri, 10 august, cu satelitul echipei din Liga I, CSU Craiova.

Tinerii jucătorii ai echipei CSM Slatina, care vor evolua în Campionatul Naţional Under 19, însă, totodată vor răspunde convocărilor la prima echipă, atunci când se va apela la ei pentru meciurile echipei mari, au avut o evoluţie destul de bună, în faţa unui adversar care va lua startul în această vară în Liga a III-a.

„Un meci bun, s-au angrenat la efort, au avut agresivitate,  ţinând cont că au jucat contra unei echipe din Liga a III-a. Dacă nu era eroarea aceasta din final, se termina 0-0, iar pentru ei conta mult pentru moral. În orice caz, ne-am atins scopul, mi-am dorit să joace 90 de minute, mi-a plăcut ce am văzut. Sută la sută se vor regăsi în meciurile oficiale, pentru că toţi sunt în lotul echipei mari. O să vedem  în funcţie de meciuri, de adversar, dar e clar toţi se pregătesc cu noi, fac parte din lotul CSM Slatina. Nu m-a interesat rezultatul, deşi am avut câteva contraatacuri şi puteam înscrie, mai avem de lucrat tehnico-tactic, dar mă bucur că acesti copii, care au 17, 18, 19 ani au şansa să crească oferindu-le minute în jocuri cu adversari de nivel superior”, a declarat antrenorul grupării slătinene, Bobi Verdeş, după amicalul cu Unirea Bascov.

Cei mai mulţi dintre cei care s-au regăsit pe teren în meciul cu Unirea Bascov sunt componenţi ai echipei CSS-CSM Slatina Under 19, formată dintr-o selecţie de la CSS-LPS Slatina. Echipa, pregătită de Marius Popa şi Cristian Stănculeţu, va evolua în Campionatul Naţional Under 19, cu obiectiv accederea în Liga Elitelor.

Cu siguranţă au prima şansă la calificarea în Liga Elitelor. Sunt şapte, opt jucători care se pregătesc, joacă la echipa mare, n-ar avea nicio scuză să nu se califice în Liga Elitelor Under 19. O să fiu şi eu prezent la toate meciurile lor”, a mai spus Bobi Verdeş cu privire la aşteptările pe care le are de la cei mai tineri dintre componenţii echipei CSM Slatina.

Gruparea slătineană continuă seria amicalelor cu formaţii din Liga a III-a vineri, 10 august, cu începere de la ora 18.00, pe Stadionul „1 Mai”.