Viitorul Grădinile a pierdut în prelungiri meciul de baraj cu SCM Piteşti

Viitorul Grădinile a pierdut cu 0-2 meciul de baraj pentru accederea în Liga a III-a în faţa echipei SCM Piteşti, dar elevii profesorului Liviu Culcescu au jucat 90 de minute de la egal la egal cu piteştenii.

Deşi au fost consideraţi favoriţi şi mulţi credeau că se vor impune la scor, piteştenii au avut nevoie de prelungiri pentru a câştiga disputa de la Horezu, promovând la capătul unui meci slab, în care nu şi-au arătat cu nimic superioritatea în faţa micuţei echipe venite de la Grădinile. Jocul a început cu ocazia formaţiei din Piteşti, Stănescu l-a angajat în adâncime pe Mihai Oprea, lobul acestuia trecând peste poartă. În minutul 10, în urma unui corner de pe partea stângă, Stănescu a recentrat pentru Cârstea, care a deschis scorul, însă golul a fost anulat, după ce arbitrul asistent a semnalizat o poziţie de ofsaid.

În replică, Viitorul Grădinile a avut o bună oportunitate prin Stoian, şutul acestuia cu stângul fiind prins de portarul Vlad. Mijlocaşul dreapta de la Viitorul Grădinile, Gheorghe Neagu, a prins un şut bun de la 30 de metri, din zonă centrală, mingea trecând puţin peste vinclul porţii apărate de Vlad. Cu şapte minute înainte de pauză, SCM Piteşti a avut un nou gol anulat, Gherghescu fiind semnalizat în poziţie de ofsaid. Prima repriză a meciului s-a încheiat cu ocazia echipei Viitorul Grădinile, Sterie a aruncat o minge în suprafaţa de pedeapsă pentru Oprea, dar şutul acestuia cu stângul a trecut peste poartă. În minutul 57, Gherghescu l-a deschis pe partea stângă pe Mihai Oprea, acesta a preluat şi a şutat la colţul scurt, însă portarul Vintilă a respins în corner. Şutul lui Neagu de la 35 de metri l-a surprins pe portarul piteştean, care a prins mingea cu emoţii. Pentru că scorul s-a menţinut la egalitate, a fost nevoie de prelungiri pentru a se decide echipa care merge în Liga a III-a.

Mult mai bine pregătiţi fizic, elevii lui Ion Ceauşu vor deschide scorul în minutul 94. În urma unei lovituri de colţ de pe partea dreaptă executat de Oprea, mingea a ajuns la fostul fundaş central de la CSM Slatina, Sebastian Stănescu, care a reluat cu capul în plasă. În minutul 102, Cârstea a majorat scorul după o centrare de pe partea dreaptă a lui Neacşu.