Meteorologii au emis mai multe avertizări de vreme rea. Din seara zilei de 17 martie, ora 23.00, până marţi, 18 martie, ora 12.00, mai multe judeţe din Oltenia se vor afla sub Cod Galben de ninsori. De asemenea, este în vigoare şi un Cod Galben de vânt puternic.
Potrivit ANM, din seara zilei de 17 martie, ora 23.00, în județele Argeș, Vâlcea, Gorj, Mehedinți, Dolj și Olt, treptat vor predomina ninsorile, iar în județele Hunedoara, Alba, Sibiu, Brașov, Covasna și Harghita va ninge viscolit. Se va depune strat de zăpadă în general de 8...15 cm.
De asemenea, este în vigoare un Cod Galben de vânt, valabil
în intervaluul 17 martie, ora 10 - 17 martie, ora 23
„În Banat, Crișana, Oltenia, Moldova, nord-estul și sud-vestul Munteniei și în nord-vestul Transilvaniei vântul va avea intensificări cu viteze de 50...70 km/h. În zona joasă a județelor Suceava și Neamț va ninge viscolit și se va depune strat de zăpadă de 2...5 cm. La munte vântul va avea intensificări cu viteze în general de 60...70 km/h, iar în zona înaltă de peste 80...85 km/h. Va ninge, va fi viscol și se va depune strat de zăpadă în general de 10...15 cm”, transmite ANM.
Totodată, a fost emisă o informare meteo pentru toată ţara,
valabilă până pe 20 martie, de răcire accentuată, brumă și îngheț la sol,
precipitații mixte, cantități de apă însemnate, strat de zăpadă, intensificări
ale vântului
„Vremea se va răci semnificativ, iar nopțile și diminețile vor deveni deosebit de reci pentru această perioadă, cu temperaturi preponderent negative (minime cuprinse în general între -9 și 0 grade), iar în sudul și estul Transilvaniei, precum și în dealurile subcarpatice va fi ger (minime de -13...-11 grade). Se va produce brumă și local îngheț la sol. Luni vor fi precipitații mixte în cea mai mare parte a țării, iar marți acestea se vor restrânge spre sud-vest. În Oltenia, jumătatea vestică a Munteniei, sudul Transilvaniei și la munte se vor acumula local cantități de apă de 10...20 l/mp și izolat de 25...30 l/mp și se va depune strat de zăpadă. În majoritatea regiunilor, vântul va avea intensificări cu viteze în general de 40...45 km/h”, se mai arată pe site-ul ANM.